†Св. Јован Владимир; Св. праведен Мелхиседек; св. мч. Василиск

Св. маченик Василиск

Рoднина бил на св. Тeoдoр Тирoн. Бил мачeн заeднo сo Eвтрoпиј и Клeoник. Кoга oвиe пoслeднивe двајца билe распнати и издивналe на 3 март, Василиск бил вратeн пoвтoрнo вo тeмницата. Вo тoа врeмe сe случила смeна на царскитe намeсници и Василиск oстанал дoлгo вo тeмницата. Сo сoлзи сe мoлeл Василиск на Бoга да нe му ја ускрати мачeничката смрт. И пo дoлгата мoлитва, му сe јавил Самиoт Гoспoд Исус, му вeтил дeка ќe ја испoлни нeгoвата жeлба и гo испратил вo нeгoвoтo сeлo да сe пoздрави сo мајка му и браќата. Вo тoа врeмe дoшoл нoвиoт намeсник Агрипа и испратил луѓe вeднаш да гo дoвeдат Василиск oд сeлoтo. На пат oд сeлoтo вo градoт Амасиј, Гoспoд направил прeку Свoјoт мачeник гoлeми чуда, пoради кoи мнoгу нарoд пoвeрувал вo Христа. Агрипа му нарeдил на мачeникoт да му принeсe жртва на Апoлoн. “Апoлoн значи губитник”, рeкoл Василиск и сo усрдна мoлитва гo срoнал идoлoт вo прав и сo набeсeн oган гo изгoрeл храмoт. Исплашeниoт Агрипа гo припишувал сeтo тoа на магии и нарeдил, па на Василиск сo мeч му ја прeсeклe главата. Вo тoј мoмeнт Агрипа пoлудeл и вo лудилoтo oтишoл на губилиштeтo, нашoл малку крв oд мачeникoт вo правoт и ја ставил на сeбe пoд пoјасoт и oздравeл. Кoга дoшoл присeбe, тoј сe крстил. Пoдoцна нeкoј Марин, кoмански граѓанин (Кoмани сe викалo мeстoтo на пoгубувањeтo на Василиск) пoдигнал црква кај мoштитe на мачeникoт, вo кoја мнoгу бoлни наoѓалe исцeлeниe.

Св. маченик Јoван Владимир.

Тој израсна во благочестиво и царско семејство и владееше со областите Зета и Далмација. По природа беше многу мирољубив, благочестив и добродетелен. Неговиот дедо се викаше Хвалимир и имаше три сина: Петрислав, Драгомир и Мирослав. Петрислав ја прими управата над Зета (Дукља), Драгомир на Травунија (Требиње) и Хлевна (Хум), а Мирослав на Подгорје. Но, Мирослав немаше деца, та неговата држава потпадна под власта на Петрислав, кој за наследник го имаше својот син, овој блажен Владимир. Така Владимир се зацари (во втората половина на десеттиот век) во Зета и останатите предели Илирија и Далмација, а престолнината му се наоѓаше кај црквата на Пресвета Богородица во областа Краина (на западната страна на Скадарското Езеро).

Блажениот Владимир уште од детството беше исполнет со духовни дарови. Беше кроток, смирен, молчалив, богобојазлив и чист, презирајќи ги сите привлечности на овој свет и ревнувајќи за сѐ што е божествено и возвишено. За него византискиот историчар Кедрин вели дека бил „праведен и мирољубив човек полн со добродетели“. Покрај воените вештини, тој внимателно го изучи и Светото Писмо, и беше многу милосрден кон бедните и сиромашните. За сѐ расудуваше мудро, поради што беше возљубен од сите. Тој испраќаше и учители меѓу народот да ги поучуваат луѓето во православната вера и учењето Христово, а еретиците да ги обраќаат кон вистината. Подигаше цркви и манастири, а исто така и болници. Со еден збор, иако беше моќен владетел на земјата, Владимир беше кроток служител на Небесниот Цар Христос и на Царството Божјо, кое не е од овој свет.

Живеејќи така богоугодно, Јован Владимир имаше тешки борби и однатре со еретиците богомили и однадвор со царевите завојувачи Самуил и Василиј. Во војната со царот Самуил тој беше заробен, и Самуил го одведе во заточение во Преспа. Потоа, Самуил го освои Котор, Дубровник, Босна и Рашка, па со богат плен се врати дома.

Владимир деноноќно се молеше во затворот. Тука му се јави ангел Божји, кој му вети дека наскоро ќе го ослободи, но дека потоа ќе стане маченик за Христа. А царот Самуил имаше ќерка по име Косара, наречена Теодора, која поттикната од Светиот Дух, беше многу милосрдна кон бедните и затворениците. Со дозвола од татка си, таа влезе во затворот кај затворениците, и кога го виде Владимир, кој беше во младоста, а понизен и скромен, полн со мудрост и разум Божји, од срце го засака. Таа го замоли својот татко, царот Самуил, да ѝ го даде овој роб за сопруг. Не можејќи да ја одбие желбата на својата многусакана ќерка, Самуил му ја даде Косара на Владимир, му ја врати државата, му ја придодаде и Драчката земја и го испрати со чест и многу дарови. Тој, исто така, му ја врати земјата и на Владимировиот стрико Драгомир.

Блажениот Владимир живееше свето и целомудрено со својата сопруга Косара.

Во тоа време византискиот цар Василиј Македонец (976-1052) го нападна царот Самуил, и на планината Беласица страшно ја победи неговата војска (1014 година). Цар Самуил, кога ја прими веста за изгубената битка, од преголема тага и болка за својата војска падна мртов, а царот Василиј стигна со освојувањата дури до Охрид.

Самуиловото Царство го прими во наследство неговиот син Гаврил Радомир, но по неполна година беше убиен од Јован Владислав, негов братучед. Тоа беше семејна освета, зашто таткото на Владислав, Арон, беше ранет на заповед на брат си Самуил. Василиј го нападна Владислав со желба потполно да завладее со Самуиловото Царство. А пак, лукавиот Владислав, убиецот на својот братучед Радомир, братот на Косара, завидувајќи му на својот крал и во своето властољубие сакајќи да се дограби и до Владимировото кралство, реши со измама да го доведе кај себе и да го убие блажениот крал Владимир. Затоа го повика во Преспа, божем за договор. Не верувајќи во искреноста на својот братучед, и насетувајќи некаква измама, мудрата Косара измоли од својот сопруг таа прва да појде. Но, лукавиот Владислав ја прелажа и неа, а на светиот крал му испрати златен крст, повикувајќи го да дојде со ветување дека ништо нема да му се случи. Свети Владимир му испрати ваков одговор:

„Знаеме дека нашиот Господ, Кој пострада за нас, не беше распнат на златен или сребрен, туку на дрвен крст. Ако верата ти е права и зборовите вистинити, со вера во името на нашиот Господ Исус Христос испрати ми дрвен крст, па со надеж во Животворниот Крст и Чесното Дрво, ќе дојдам”.

Тогаш лукавиот Владислав пред двајца епископи и еден пустиник излажа дека има чесни мисли, па им даде крст од дрво и ги испрати кај кралот. Така Владимир дојде во Преспа. Кога го виде, Владислав се нафрли на него и го удри со мечот, но не му наштети. А Владимир не се исплаши, туку му рече:

– Сакаш да ме убиеш, брате, но не можеш!

Па го извади својот меч и му го даде, говорејќи:

– Еве, земи и убиј ме, како што Каин го уби Авел. Подготвен сум за смрт.

Помрачениот Владислав го зеде мечот и му ја отсече гавата. А светителот, пак, ја зеде својата глава во своите раце, седна на коњот и замина кон црквата. Пред црквата се симна од коњот и рече:

– Во Твоите раце, Господи, го предавам мојот дух! Убиецот се преплаши од таквото преславно чудо, па побегна со своите.

Така блажениот Владимир прими маченички венец и се пресели во Небесното Царство на 22 мај/4 јуни во 1015 година.

Чесното тело на светиот маченик го зедоа епископи и клирици, и чесно го погребаа во истата црква во близина на Преспанското езеро, а неговата сопруга Косара го оплакуваше жално. Господ, пак, сакајќи да ги објави заслугите на блажениот маченик Владимир, направи многумина од оние што доаѓаа на неговиот гроб да добиваат исцеленија. Во првата ноќ над неговиот гроб се појави божествена светлина, во вид на многу запалени свеќи. Тоа го исплаши Владислав и тој ѝ дозволи на Косара да го земе телото и да го носи каде сака. Таа го однесе во Краина и чесно го положи во црквата на Пресвета Богородица. Тоа лежеше тука цело и нетлено, и од себе испушташе прекрасен мирис, а во раката го држеше крстот што го доби од Владислав. Во таа црква секоја година се собираше многу народ на неговиот празник, и со негово застапништво се случуваа многу чудеса. А неговата сопруга Косара, од искрена љубов кон него и кон Бога се замонаши при таа црква, и остатокот од животот го помина во молитва. Кога се упокои и таа беше погребана крај нејзиниот сопруг.

Во 1925 година, кај манастирот на Свети Наум на Охридското езеро е подигната црква на овој овенчан маченик Христов, како ктитор на овој славен манастир.

Чесните мошти на светиот маченик Јован Владимнр се наоѓаат во градот Елбасан во Албанија.

 

Св. правeдeн Малхисeдeк цар Салимски

Сoврeмeник на праoтeцoт Авраам. Пo збoрoвитe на апoстoл Павлe, тoј, какo цар и свeштeник, бил праoбраз на Гoспoда Исуса Христа (Eвр.7).

Книгата Битие од Светото Писмо за Стариот Завет, во четиринаесеттата глава ни соопштува една интересна случка. Имено, кога нaшиот праотец Аврам се враќал како победник од една војна против силниот источен цар Ходологомор, за да го ослободи својот внук Лот,  излегле да го пресретнат победените од Ходологомор кнезови, коишто слегле од планините, како и други локални кнезови коишто не зеле учество во војната.

Среде нив бил и Мелхиседек, царот на Салим, кој подоцна ќе се нарече Ерусалим.

Оваа загадочна личност од Стариот Завет била „свештеник на Вишниот Бог“, односно на вистинскиот Бог. Мелхиседек извадил „леб и вино“ и го пресретнал со нив Аврама. Приносот на лебот и виното претставува несомнено праобраз за тајната на Божествената Евхаристија. Инаку, кога не би постоела потреба од предобразување, би се чинело многу бесчесно за еден цар да пречека друг само со вино и леб. Меѓутоа ова гостољубие ја има следнава таинствена смисла. Мелхиседек, кој е праобраз Христов, му го принесува на Аврам, древниот духовен родоначалник на Христијаните, образот на тајната на Телото и Крвта Христови. Ова гостољубие е, всушност, пророштво за Божествената Тајна, Тајната над сите тајни – Светата Причест. Исто како што и личноста Мелхиседекова е едно пророштво за Личноста Христова. Пророштво што не содржи зборови, но зборува преку една таинствена личност и еден таинствен настан.

Мелхиседек го благословил Аврама и рекол: Благословен да биде Аврам, од Севишниот Бог, Творец на небото и земјата! Благословен да биде и Севишниот Бог, Кој ти ги предаде непријателите во рацете твои! (Битие 14,19-20). Било невозможно по човечки Аврам да го победи силниот Ходологомор, кој беше победил толку многу кнезови, така што целиот Исток треперел од него. Меѓутоа очигледно Божјата десница му помогнала на Аврам.

А тој, пак, му дал десетина од пленот на Мелхиседек.

Царот Мелхиседек се појавува во библиското раскажување одеднаш, како што забележува и Св. Ап. Павле: без татко, без мајка, без род, немаше ниту почеток на дните, ниту крај на животот и, по таков начин, е подобен на Синот Божји, и останува вечен свештеник (Евр. 7,3). Тој бил праобраз Христов, Кој е без мајка како Бог, без татко како Човекот, беспочетен и бесмртен, вечен свештеник. Се разбира, Мелхиседек имал родители и умрел како човек, но начинот на којшто се појавува во Светот Писмо, и тоа само еднаш во Стариот Завет, без вовед, без да спомене уште еднаш – го прави праобраз на Господ Исус Христос. Мелхиседек: ’Мелхи‘ значи цар, а ’седек‘ – праведност. Апостолот Павле вели дека по значењето на името негово е прво цар на правдата, а потоа и цар на Салим (т.е. на Ерусалим), односно цар на мирот (Евр. 7,2). Салим значи мир. Следствено, Мелхиседек е праведен (кој шири правда) и миротворен цар, совршен да Му служи на Вишниот Бог.

За светиот и праведен цар Мелхиседек аналитички ни говори Св. Ап. Павле, во седмата глава од неговото послание до Евреите:

Гледате ли колку е голем оној кому прататкото Авраам му даде десеток од најдобриот плен! Оние од Левиевите синови, што примаат свештенство, имаат заповед да земаат по Законот десеток од народот, односно од браќата свои, иако и тие произлегле од бедрата Авраамови. Но тој, кој не му припаѓаше на нашиот род, зеде десеток од Авраам и го благослови оној што беше примил ветувања. Не може да има никаков спор дека помалиот се благословува од поголемиот. Така, овде смртни луѓе земаат десетоци, а таму – Оној, за Кого има сведоштво дека е жив. И, така да речам, Левиј, кој прима десетоци, и сам даде десеток преку Авраам, бидејќи уште беше во бедрата на татко си кога го сретна Мелхиседек (4-10).

Доколку праведноста би била возможна само со левитското свештенство, кое му се даде на израилскиот народ според Законот, тогаш каква би била потребата да се појави друг вид свештеник според чинот Мелхиседеков и да не биде според чинот Ааронов? Штом престанало да важи левитското свештенство, сам од себе престанува да важи и старозаветниот закон, којшто предвидувал свештениците да бидат од племето на Левиј. Затоа и нашиот Спасител Христос, на Кого се однесуваат сите пророштва во Законот, се воплотил од друго племе, од кое немало никој којшто му служел на жртвеникот. Зашто познато е дека нашиот Господ по тело произлегол од племето Јуда, за кое Мојсеј не спомнал ништо кога говорел за свештенството кај стариот Израил.

Сега станува толку јасно дека се појавува еден друг Свештеник според чинот Мелхиседеков, Кој не стана само за овој, физички живот кој завршува со смртта, туку за вечниот живот и трае непрестајно. Затоа царот Давид, говорејќи пророчки за Христа, извикува: Ти си вечен свештеник по чинот Мелхиседеков (Пс. 110,4). Така, престанува левитското свештенство како немоќно и недоволно. Бидејќи Законот не бил во можност да донесе никаква праведност. Сега, пак, Бог ни дава надеж одозгора, со која доаѓаме блиску до Него (свештенството по чинот Мелхиседеков).

Свештенството по чинот Мелхиседеков беше дадено со заклетва Божја. Левитите станувале свештеници согласно заповедта Мојсеева, без да имало заклетва Божја. Но Христос стана Свештеник по волјата на Бог Отецот: Се заколна Господ и нема да се покае: Ти си вечен свештеник по чинот Мелхиседеков. Затоа Господ стана залог за горната праведност. Исто така, левитите биле многумина, бидејќи смртта попречувала да остане некој вечно во чинот, додека Он, Кој вечно живее, има постојано свештенство. И затоа може да ги спаси сите што преку Него приоѓаат кон Бога, бидејќи е секогаш жив и посредува за нас.

Господ Исус Христос во Посланието на Св. Ап. Павле до Евреите е прикажан како првосвештеник Кој принесува жртва кон Бога Отецот. Исто го правел и првосвештеникот во Стариот Завет. Самиот Христос, имајќи две природи, Божествена и човечка, соединети неслеано, неразделно, неизменливо во едната богочовечка Личност, е истовремено и жртвоприносител и жртва. Он е великиот Архиереј, од Кого и извира свештеничкото достоинство, но истовремени Он се жртвува Самиот Себеси како човек на Крстот. Жртвата Христова на Крстот беше и е неопходна за помирувањето на човекот со Бога. Крстната смрт на Словото, Кое прими тело, претставува врв на Неговата постојано самопринесување. Секогаш кога се извршува тајната на Божествената Евхаристија, Христос, како голем Архиереј, преку рацете на земниот свештеник, се жртвува Себеси како човек.

Сподели на Facebook и Twitter