Од полноќ ново зголемување на цените на горивата

Новата цена на ЕУРОСУПЕР БС – 95 ќе изнесува 110 денари за литар, а 112 денари на ЕУРОСУПЕР БС – 98. Литар ЕУРОДИЗЕЛ БС ќе чини 102 денари, а Естра лесно 1 (ЕЛ-1) ќе се продава за 99,50 денари.

Новата цена на ЕУРОСУПЕР БС – 95  ќе изнесува 110 денари за литар, а 112 денари на ЕУРОСУПЕР БС – 98. Литар ЕУРОДИЗЕЛ БС ќе чини 102 денари, а Естра лесно 1 (ЕЛ-1) ќе се продава за 99,50 денари.

Се зголемува и малопродажната цена на Мазутот М-1 НС, за 0,868 ден/кг и килограм ќе се продава за 55,508 денари.

Малопродажните цени на нафтените деривати во просек се зголемени е за 1,30  проценти во однос на одлуката од 3-ти месецов.

Нови цени на дериватите

ЕУРОСУПЕР БС – 95          110 денари (+1 денар)

ЕУРОСУПЕР БС – 98          112 денари (+0,5 денар)

ЕУРОДИЗЕЛ БС                  102 денари (+2,5 денари)

Бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 и Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) од ноќеска на полноќ поскапуваат за денар по литар, бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98 за 0,50 денари, а  ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) за 2,50 денари по литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги.

 

Сподели на Facebook и Twitter